Každý, kto aspoň trochu sleduje šport, z času na čas začuje novinky ohľadom slovenských mládežníckych reprezentantov, ktorí majú možnosť byť draftovaní pri vstupnom drafte NHL. Tento draft sa koná každoročne, no rok 1974 bol v niečom špecifický. V tomto roku bol draftovaný zatiaľ jediný imaginárny hokejista. Presne tak, imaginárny.
Taro Tsujimoto je týmto imaginárnym hokejovým hráčom, ktorý bol draftovaný organizáciou Buffalo Sabres v 11. kole z celkového 183. miesta. V tom čase bol generálnym manažérom šablí George „Punch“ Imlach, dnes člen siene slávy NHL. Bol však otrávený pomaly sa vlečúcim procesom vyberania hráčov a keďže už v predchádzajúcich kolách mal vybratých zopár hráčov, s ktorými pomýšľal na úspech, tak si zažartoval na účet súťaže a tiež Clarenca Campbella, vtedajšieho riaditeľa súťaže. Imlach tak dal podnet vedúcemu PR Paulovi Wielandovi vytvoriť fiktívneho hráča.
Paul Wieland chcel, aby hráč bol potomkom ázijských predkov, no tomuto hráčovi bolo treba priradiť priezvisko zodpovedajúce jeho pôvodu. V roku 2013 blogger Ben Tsujimoto prezradil, že Imlach volal jeho starému otcovi Joshuovi Tsujimotovi o povolenie využívať ich priezvisko v spojení s týmto „hráčom“. George Imlach následne zvolil aj jeho meno a na svete „bol“ Taro Tsujimoto.
Taro bol Imlachom prezentovaný ako hviezdny center japonskej hokejovej súťaže z klubu Tokio Katanas, čo laickým prekladom znamená šable (v angličtine sabres). Jedinou skutočnou informáciou v tomto príbehu je existencia japonskej hokejovej ligy, keďže v tom čase Tokio nereprezentovalo žiadne mužstvo (klub Kokudo sa sem presťahoval z Nagana v roku 1984).
V tom čase NHL expandovala hráčmi zo zámoria. Draftovanie škandinávskych hráčov bolo v tom čase ešte len v plienkach a hráči Sovietskeho zväzu mali zákaz opúšťať najslobodnejšiu krajinu sveta s neobmedzenými možnosťami kvôli NHL. Skauti však v tejto dobe bežne nevyhľadávali talenty na takýchto atypických miestach ako Japonsko. Aj preto Imlach zvolil takýto výber.
Imlach tento fejk tajil až do tréningového kempu toho roku, čo však riaditeľovi súťaže Campbellovi tak neprišlo. Tsujimoto je však v kronike Sabres stále vedený ako fiktívna „položka“, no podľa Hockey-Reference.com Sabres v tom roku v 11. kole svoju voľbu vynechali. Dodnes je Taro obsahom mnohých vtipov fanúšikov Sabres, najmä v prípadoch skandovania „We want Taro“, kedy je zápas Sabres príliš jednostranný a jednoznačný. Taktiež transparenty visiace z balkónov obsahujú vtipné narážky na súpera či súperovho hráča s formulkou „Taro says…“.
Pre zaujímavosť, Taro sa „narodil“ 16. novembra 1954 v Osake, meria 175 cm, váži 75 kg a je stále hráčom Tokio Katanas, nepretržite od roku 1974. Až tomuto sa hovorí lojalita. #DareToZlatan
Futbal
-
Anglicko
/ 22 hodín dozaduJe tu Boxing day, čas, kedy všetko ide bokom
Na nikom som za posledný mesiac nezarobil viac a ľahšie ako na šejkovom prasknutom...
Od Stew Bee -
Anglicko
/ 5 dní dozaduČo by sa stalo, keby dnes City vyhodilo Guardiolu?
Každý je nahraditeľný, ale...
Od Stew Bee -
Anglicko
/ 6 dní dozaduKeď rozdávajú rany drobci, nebolia menej
Vitaj opäť v Premier League, kamarát, volá kolo číslo sedemnásť.
Od Stew Bee